środa, 10 września 2014

Witamina C - najczęściej zadawane pytania

Czy wysokie dawki witaminy C stosowane w przeziębieniu mogą być szkodliwe?

Sugeruje się, że nadmierna podaż witaminy C powoduje zwiększenie wydalania szczawianów i sprzyja powstawaniu kamieni nerkowych. Duże dawki mogą powodować biegunkę. Za bezpieczne uznano dawki dobowe nie przekraczające 1000 mg dziennie, przy czym najmniejsza dawka przy której obserwowano działania niepożądane (LOEL) wyniosła 3000 mg dziennie. 
Źródło

Czy ma znaczenie pochodzenie witaminy - czy jest naturalna czy syntetyczna?

Toksykologia naturalnej witaminy C nie różni się od syntetycznej. Współczesna technologia pozwala na wytwarzanie witaminy C (to jest dość prosty związek chemiczny: kwas L-askorbinowy, pochodna glukozy) niemożliwej do odróżnienia od naturalnej, szczególnie, że wykorzystuje się biotechnologię (proces polega na katalitycznym przekształceniu glukozy w sorbitol, następnie bakterie przekształcają ten związek w sorbozę, która jest substratem do dalszych przemian).

Podsumowując, w pierwszych dniach przeziębienia można bezpiecznie przyjmować do 1-3 g witaminy C. Nie ma znaczenia czy będzie to witamina C naturalna czy syntetyczna bo niczym się nie różną poza pochodzeniem.

Patrz:
Expert Group on Vitamins and Minerals. Safe Upper Levels for Vitamins and Minerals
Auer, B.L., Auer, D. and Rodgers, A.L. (1998) The effect of ascorbic acid ingestion on the biochemical and physiochemical risk factors associated with calcium oxalate kidney stone formation. Clinical Chemistry and Laboratory Medicine 36, 143-148.


1 komentarz:

  1. A czy to nie jest tak, że nadmiar każdej witaminy jest mniej lub bardziej szkodliwy? Nie wiem czy dobrze mi się wydaje, ale chyba przedawkowanie witaminy C jest dość trudne.

    OdpowiedzUsuń